SN74F163AN
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SN74F163AN
  • 1
Logic Type : Binary Counter
Reset : Synchronous
Product Category : Counter ICs
Supplier Device Package : 16-PDIP
Package / Case : 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status : Active
Number of Bits per Element : 4
Packaging : Tube
Direction : Up
Number of Elements : 1
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Series : 74F
Mounting Type : Through Hole
Trigger Type : Positive Edge
Count Rate : 100MHz
Timing : Synchronous
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V