BTA40-400B
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
BTA40-400B
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 400 V
Series : -
Mfr : STMicroelectronics
Supplier Device Package : RD91
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 400A, 420A
Package / Case : RD91-3 (Insulated)
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 80 mA
Base Product Number : BTA40
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 400V 40A RD-91
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number : BTA40-400B
Contact Now
TRIAC Standard 400 V 40 A Chassis Mount RD91